Obľúbené produkty

Prečo sa naše telo po 30tke mení. Prečo naša tvár dokáže starnúť drasticky a ako spomaliť starnutie?

Vekom sa prehlbujú nosoústne vrásky aj vplyvom zmien čeľustných kostí. Je to tiež spojené so stratou elasticity a zmenami mäkkého tkaniva pod pokožkou. Vo väčšine prípadov však nosoústne vrásky spájame so zubami a ich zdravím.

Prečo naša tvár dokáže starnúť tak drasticky 

Všetci sme už počuli o užitočnosti kyseliny hyalurónovejvitamínov C a E. Na čom inom však pleť ešte závisí a ako to môžeme ovplyvniť? Okrem dostatočného zásobovania organizmu kolagénom a elastínom, pravidelným používaním ochranného opaľovacieho prípravku a konzumáciou zdravého jedla by sme sa mali starať aj o kosti a skúmať príčinu hormonálnych zmien.

Aké zmeny na tele spôsobuje starnutie

Časom pleť stráca elasticitu a my sa o ňu musíme viac starať: používame náplasti pod oči, krémy, absolvujeme mezoterapiu a iné procedúry, ktoré by mohli zlepšiť jej stav. Výskyt vrások nezávisí len od kvality pokožky, ale aj hĺbkovej štruktúry, mäkkého tkaniva, tukových zásob a lebky, ktorá je subjektom vstrebávania kostného tkaniva. Keď pochopíme všetky tieto procesy, môžeme spomaliť starnutie. Vstrebávanie kostného tkaniva je jeho postupná deštrukcia. Naše kosti sa obnovujú celý život, avšak po 35-tom až 40-tom roku života prevláda deštrukcia nad rastom.

Ako rastieme a neskôr starneme, naša kostra sa stáva o 10% väčšou a krehkejšou. Napríklad, panvové kosti rastú do 25 – 30 rokov (keď sa telo pripravuje na pôrod dieťaťa). Po 40-ke za čoraz viac zužuje.

Vstrebávanie kostného tkaniva sa týka aj lebky a prejavuje sa nasledovne:

 • redukcia výšky tváre (spojené so stratou zubov);
 • hrubnutie kostí;
 • kostné drážky menia tvar a zväčšujú sa;
 • spodná sánka sa rozširuje;
 • nos sa zväčšuje, špička nosa klesá vplyvom kostných zmien.

Vekom sa prehlbujú nosovo-ústne vrásky aj vplyvom zmien čeľustných kostí. Je to tiež spojené so stratou elasticity a zmenami mäkkého tkaniva pod pokožkou. Vo väčšine prípadov však noso-ústne vrásky spájame so zubami a ich zdravím.

Očné jamky sa zväčšujú, preto sa zdá, že sa obočie dvíha a vznikajú kohútie stopy. Ľudia veria, že im pomôže facelift. Táto myšlienka pochádza z tradičného konceptu starnutia: pleť stráca elasticitu a ochabuje, čím vznikajú vrásky.

Pomocou moderných technológií majú vedci šancu lepšie pochopiť, ako sa menia tvárové kosti a ktoré oblastí sú náchylné na vstrebávanie kostného tkaniva. Vedci venujú čoraz viac a viac pozornosti korekcii kostnej štruktúry. Hlavnými cieľmi pritom sú:

 • spomaliť proces vstrebávania;
 • eliminovať faktory spôsobujúce deštrukciu.

Keďže sa míňajú aj tukové zásoby, neverte nikomu, kto vám sľúbi mladší vzhľad tváre o 15 – 20 rokov pomocou len jednej procedúry. Mali by ste sa obrátiť na experta, ktorý pozná všetky aspekty starnutia tváre a ktorý vám najmä nezničí zdravie.

Ak chcete udržať mladistvý vzhľad vašej tváre, mali by ste sa snažiť spomaliť proces starnutia pokožky a kostných zmien (vstrebávanie).

V mladosti  je koža jemná, pretože obsahuje dostatok kolagénu a elastínu a kožný tuk je rozprestretý rovnomerne. Starnutím pleť kolagén a elastín stráca a tuková vrstva prichádza o svoj objem. To je dôvod, prečo pleť ochabuje.

V snahe spomaliť proces starnutia

 • Prehodnoťte svoje stravovacie návyky. Americká akadémia dermatológov odporúča jesť menej cukru, ktorý urýchľuje starnutie. Namiesto toho konzumujte viac ovocia a zeleniny, ktoré predchádzajú poškodeniam buniek.
 • Zvláčňujte pokožku. Neničte ju drastickými peelingami a agresívnymi maskami, nežmúrte (škúlenie prehlbuje vrásky). Zvláčňujte pokožku a doprajte jej ceramidy Advanced Night restore Medik8.
 • Ak ste ešte nezačali s retinolom, určite ho zvážte. Neexistuje potentnejšia kozmetická zložka. Navyše nejde o žiadnu novinku, retinol je tu s nami už 80 rokov a každá štúdia dokazuje jeho vysoký potenciál. Začnite s produktom Medik8 Intelligent Retinol 3TR v prípade pleti normálnej, zmiešanej a suchej. Ak máte zmiešanú až mastnú voľte Medik8 Crystal6.
 • Chráňte pleť pred slnkom, vetrom a chladom. Experti z Harvardskej lekárskej školy odporúčajú nosiť ochranný faktor nepretržite. Zvážte Medik8 Advanced total protect SPF30.
 • Cvičte tvárovú jogu. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia tvárové svaly, majú podľa štúdie menšie úbytky kostnej hmoty. Viac informácií tu

Ako spomaliť proces deštrukcie kostí

 • Starajte sa o svoje hormóny. Napríklad, hormóny štítnej žľazy zintenzívňujú vstrebávanie a estrogény tento proces spomaľujú. Vitamín D je veľmi užitočný, jeho nadbytok však tiež ovplyvňuje kosti. Aby ste našli rovnováhu, poraďte sa s endokrinológom.
 • Vyhýbajte sa botoxovým injekciám. Štúdiá dokázali, že urýchľujú proces deštrukcie kostí.
 • Starajte sa o svoje zuby: ak vám chýba zub, urýchľuje to proces deformácie čeľuste a ovplyvňuje celkový vzhľad. Pery môžu vyzerať tenšie a nosovo-ústne vrásky sa prehĺbia, tvár bude vyzerať oblejšia. Spodná sánka sa zmenší najmä u ľudí s dentálnou protézou: po 10 rokoch môže stratiť až 60% svojej veľkosti. Zubný implantát je v tomto prípade riešením.

Odporúčané antiage produkty

Mohlo by vás zaujímať

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451