Obľúbené produkty

Hormonálne akné – príčiny a liečba

Hormonálne akné často vzniká v adolescentnom veku, bojuje s ním aj mnoho dospelých. U žien sa vyskytuje pred alebo počas začiatku periódy.

Hormonálne akné väčšinou vzniká v adolescentnom veku, avšak bojuje s ním aj mnoho dospelých. Najmä u žien sa vyskytuje pred alebo počas začiatku periódy. Cystické akné na brade je veľmi nepekné a občas sa zdá, že nikdy nezmizne. Prečo sa to deje? Čo proti nemu môžeme urobiť? V tomto článku sa to dozviete.

Čo spôsobuje hormonálne akné v období začiatku periódy?

Priamo pred začiatkom ženského cyklu sa v pokožke nachádza viac progesterónu, čo spôsobuje zadržiavanie vody. Kvôli tomu sa pleť zdá byť napuchnutejšia. To vyvíja tlak na póry, ktoré sa zužujú. Maz môže byť hustejší kvôli hormonálnej nerovnováhe a zvýšeniu hladiny testosterónu počas predmenštruačnej hormonálnej zmeny. Tento tuhý maz sa snaží dostať cez zúžené póry, čoho dôsledkom je nepopulárne akné.

Ako môžeme zabrániť hormonálnemu akné?

Kľúčom je prevencia. Mnoho z nás pravdepodobne má nejaký plán boja, keď sa akné vyskytne a snaží sa ho zbaviť tak rýchlo, ako sa dá. Avšak neexistuje dostatočná vedomosť o tom, ako mu predchádzať. Tu je niekoľko typov, ako zabrániť samotnému vzniku hormonálneho akné, vrátane cystického:

Týždeň pred začiatkom periódy užívajte vitamín B6 každý deň. 

Tento výživový doplnok môže pomôcť uľahčiť PMS symptómy zlepšením metabolických funkcií a hormonálneho metabolizmu. Vitamín B6 môže pomôcť telu vytvárať neurovysielače, ako serotonín, ktoré zlepšujú schopnosť organizmu bojovať so stresom. Každé telo je však iné, nemusí to pôsobiť práve na vás. Za vyskúšanie to však rozhodne stojí.

4-7 dní pred začiatkom periódy zmeňte svoju kozmetickú rutinu. 

Používajte najmä produkty s kyselinou salicylovou, ktoré nevysúšajú pokožku. Súvisí to so snahou zmierniť možný výskyt akné. Nahraďte 2 – 3 produkty inými, ktoré sa sústreďujú na odstránenie baktérií.

Účinné produkty s kyselinou salicylovou, ktoré zmierňujú tvorbu hormonálneho akné, sú:

AHA/BHA Blemish Control(AHA/BHA čistič pre kontrolu akné bez alkoholu) – používa sa raz denne, ideálne večer. Baktérie a maz sa tvoria počas dňa, večerným použitím tohto čističa odstránite nechcené mikróby. 

Pore minimising toner– Tento roztok využíva silu alfa- a beta-hydroxykyselín, vďaka ktorým prečisťuje a sťahuje rozšírené póry a komedóny. Obohatené kombinácie látok redukujúcich produkciu kožného mazu a jemných  kyselín podporujúcich exfoliáciu. Pore Minimising Tonic zjemňuje a obnovuje povrch pleti pár ťahmi vatovými tampónmi. Je určený na finalizáciu čistenia pleti po jej umytí.

Sleep glycolic Náš najnovší anti-aging, trojitá sila v obnove pokožky v jedinej, ale výkonnej liečbe s unikátnou kombináciou fyzických, chemických a enzymatických omladzovačov. Už s prvou aplikáciou, toto intenzívne peelingové ošetrenie poskytuje okamžité omladenie pokožky.

Clarity peptides , Clarity Peptides je ľahké multifunkčné sérum, ktoré pôsobí silne protizápalovo a antibakteriálne. Podporuje prečistenie a ozdravenie pleti, zároveň minimalizuje produkciu kožného mazu, hydratuje pleť a vyhladzuje viditeľné vrásky a jemné linky.Osvojte si benefity kyseliny salicylovej pre zastavenie hormonálneho akné. 

Kyselina salicylová je keratolytická beta-hydroxidová kyselina (BHA). Je známa vďaka schopnosti ničiť baktérie a odstraňovať bunky upchávajúce póry. To všetko dokáže bez podráždenia a vysúšania pokožky. Vysušená pokožka by bola viac náchylná na tvorbu akné, pretože by tvorila viac mazu a viac baktérií by zostávalo v póroch. Navyše, dospelé typy pokožky musia zostať zdravé a hydratované, aby tvorili menej liniek a vrások. Kyselinu salicylovú obvykle nájdete v sérach, čističoch a maskách, ako aj v starostlivosti cielenej na akné. Je výbornou kozmetickou zložkou a jej výsledky sú overené. Pomáha proti nedokonalostiam pleti vrátane čiernych bodiek.


Ak sú vaše mesačné hormonálne výkyvy spojené s cystickým akné, vyskúšajte cielenú starostlivosť pre lokálnu liečbu Blemish SOS proti akné.Tento produkt je ako „svätý grál“ proti cystickému akné – predchádza jeho tvorbe a redukuje už vzniknutý problém. Je najefektívnejším produktom svojho druhu na trhu a lieči vzniknuté cystické vyrážky. Nanáša sa v tenkej vrstve na vyčistenú pleť každý večer, sústreďte sa len na oblasti náchylné na tvorbu cýst.

Ošetrujte len postihnuté miesta.

Toto je veľmi dôležité. Ak vaše hormonálne akné vzniká na konkrétnych miestach na tvári, používajte tieto produkty len tam. Nechcete predsa, aby zvyšok tváre dostával niečo, čo nepotrebuje. Nemá zmysel snažiť sa predísť hormonálnemu akné na čele, ak sa vám tam nikdy netvorí.

Vždy používajte produkty formulované pre váš typ pleti. 

Poraďte sa s lekárom. Najviac vám pravdepodobne poradí gynekológ. Pracuje so ženami užšie a má lepšie porozumenie pre hormonálne kolísanie. Môže skontrolovať vašu hormonálnu hladinu prostredníctvom krvného testu a predpísať vám tabletky na jej vyváženie. Niektorí lekári k tomuto problému pristupujú miernejšie a odporúčajú vitamínové doplnky či vhodnejšiu stravu. Lekári sa často stretávajú s únavou nadobličiek, čo môže tiež viezť k akné či iným symptómom. 

Pred začiatkom periódy nepoužívajte sonickú čistiaci kefku na tvár. 

Keďže akné má zápalový pôvod, mali by ste byť k pokožke obzvlášť jemní. To znamená, nešúchať ju sonickou kefkou dvakrát denne. Tieto kefky sú veľmi stimulujúce, a to práve v tomto období nechcete. Vaša pleť vtedy potrebuje najmä pokoj.

Prečo sa akné tvorí vždy na tom istom mieste?

 Aj napriek tomu, že sa vám akné už zahojilo a infekcia zmizla, niektoré neinfikované úlomky môžu zostať vo vnútri pórov. To vytvára blokádu spôsobujúcu opätovnú infekciu, až kým sa nevyčistia. Riešením je udržať póry čisté vhodnými produktmi vrátane séra s kyselinou salicylovou. 

Záver

Starajte sa o svoju pleť vhodným spôsobom, používajte jemné, upokojujúce, póry čistiace, antibakteriálne zložky a zistíte, že každomesačné hormonálne akné je minulosťou.


Ak chcete získať pravidelné novinky, pridajte sa k nám na Facebooku.

Odporúčané produkty

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451