Obľúbené produkty

Chcete mať krásnu pleť? 14 kozmetických ingrediencií, ktoré musíte poznať

Retinol je aktívna formu molekuly vitamínu A, ktorá zabezpečuje jemnú exfoliáciu, teda odstránenie odumretých buniek a poškodených vrchných vrstiev pokožky. Taktiež podporuje obnovu kožných buniek, čím zlepšuje celkový vzhľad pleti.

Aká kozmetika naozaj funguje?

Existujú zložky, ktoré by kozmetika jednoducho mala obsahovať. Len tak bude schopná dopomôcť vám k mladistvému vzhľadu a riešiť problémy s vašou pokožkou. Ktoré sú to? Postupne si ich predstavíme.

Retinol

Retinol je aktívna formu molekuly vitamínu A, ktorá zabezpečuje jemnú exfoliáciu, teda odstránenie odumretých buniek a poškodených vrchných vrstiev pokožky. Taktiež podporuje obnovu kožných buniek, čím zlepšuje celkový vzhľad pleti. Vplyvom retinolu sa zvyšuje tvorba kyseliny hyalurónovej a kolagénu a pokožka je vypnutá a hladká. Pravidelnou aplikáciou tejto látky bude pleť pevnejšia, zmiernia sa negatívne dôsledky vplyvu slnečných lúčov a vonkajšieho prostredia, zlepší sa stav akné, nadmernej pigmentácie, tmavých kruhov, jemných liniek a vrások.

Klasické sérum Retinol 3 TR je vitamínový produkt obsahujúci retinol a tokoferol, ktorý je vhodný na nočnú starostlivosť. Pleť bude vyživená, žiarivá a vrásky jemnejšie. Výrobok bol ocenený druhým miestom (Silver Aesthetic Award) za najlepšie predávaný maloobchodný prípravok vo Veľkej Británii.

Ceramidy

Ceramidy sú molekuly lipidov nachádzajúce sa v bunkových membránach vo vysokej koncentrácii. V najvrchnejšej vrstve pokožky tvoria vo veľkej skupine ochrannú bariéru, ktorá zabezpečuje jej vypnutie, pevnosť a hydratáciu. Sú akoby spojivom medzi kožnými bunkami. 

V kozmetike sa používajú najmä kvôli svojej schopnosti dopĺňať prirodzené lipidy v pokožke. Tie sa strácajú vplyvom pôsobenia vonkajšieho prostredia, používaním vysušujúcich produktov a v dôsledku starnutia pleti. Majú hydratačné účinky, pomáhajú pri ekzémoch, posilňujú ochrannú bariéru pokožky a chránia ju pred škodlivými látkami.  Odporúčam absolútny ceramidový bestseller od Medik8 Advanced night restore s ceramidmi, pomarančovým a levanduľovým olejom. Je to najúspešnejší produkt tejto značky.

Alfa a Beta-hydroxykyseliny (AHA/BHA,PHA)

Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny sú triedy organických kyselín, ktoré majú exfoliačné účinky. AHA kyseliny sa nachádzajú v ovocí a mlieku a sú nimi napríklad kyselina glykolová, kyselina mliečna a kyselina jablčná. Sú rozpustné vo vode a pôsobia na povrchu pokožky. Riešia problémy suchej a unavenej pleti. BHA kyseliny sú označením pre kyselinu salicylovú extrahovanú z rastlín, ktorá je rozpustná v tukoch, a preto sa dostane aj do spodnejších vrstiev pleti. Vďaka tomu redukuje upchaté póry a je vhodná pre mastnú pleť so sklonom k akné. Na trhu nájdete produkty obsahujúce aj oba typy. Stupeň exfoliácie závisí od ich koncentrácie a produkty s vyššou koncentráciou patria výhradne do rúk odborníka. 

Denná dávka antioxidačných multivitamínov je kombinovaná s patentovou polyhydroxykyselinou PHA/Bionic, ktorá pokožku posilňuje a zvyšuje jej odolnosť proti každodenným vplyvom okolitého prostredia. Zelený čaj a výťažky z uhorky pokožku zmäkčujú, zvláčňujú a hydratujú, zatiaľ čo silný komplex PHA pokožku jemne stimuluje a dodáva jej nezameniteľný vzhľad. Exuviance Skinrise bionic tonic

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je v dnešnej dobe veľmi známou a populárnou zložkou kozmetických výrobkov. V tele sa prirodzene vyskytuje, napomáha prirodzenej obnove buniek, zvláčňuje spojivové tkanivo a udržiava pleť elastickú a hydratovanú. Lokálna aplikácia tejto kyseliny vytvára na pokožke hydratačnú bariéru, vyhladzuje ju a zjemňuje. Zadržiava vodu vo viac ako trojnásobnom množstve svojej váhy, čím je vhodná najmä pre suchú a dehydratovanú pleť. Ak sa aplikuje injekčne pod povrch pokožky, zvyšuje jej objem, odstraňuje jemné linky a vrásky. Keďže sa v tele prirodzene nachádza, je bezpečnejšia ako niektoré umelé látky a len zriedka ju organizmus odmietne. Molekula kyseliny hyalurónovej je dosť veľká, ťažko tak prechádza vrchnou vrstvou pokožky. Vhodné je sústrediť sa na produkty obsahujúce menšie molekuly tejto látky. 

Kyseliná hyalurónová sa spolu s kyselinou pantoténovou nachádza v hydratačnom sére Hydr8 B5. Hydratačné sérum na pokožku Hydr8™ B5 je ľahký gél dodávajúci pokožke potrebnú vlahu. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej pleť vyhladí a chráni.   

Sladké drievko

Sladké drievko ponúka okrem osobitej chute aj benefity pre pleť, ak sa aplikuje povrchovo. Má preventívne účinky proti hyperpigmentácii a zjednocuje farebný tón pleti. Často sa používa ako úľava v prípade zápalu, ktorý môže vyvolať začervenanie pokožky a v horšom prípade rosaceu.  

Výťažok z koreňa sladkého drievka je obsiahnutý v pleťovej maske Princess s kyselinou hyalurónovou pre hydratáciu a omladenie pleti. Tá pokožku hydratuje a zmierňuje prejavy jej starnutia ako sú jemné vrásky, nejednotný tón či strata pevnosti a elasticity. Pleť ktorá trpí pigmentáciami sa poteší bieliacemu séru  Oxy R s vitamínom C a extraktom zo sladkého drievka.

Peptidy

Peptidy sú časti aktívnych bielkovín zabezpečujúce prenos informácií s bunkami, ktoré tak reagujú na potreby pokožky (ako napríklad produkcia elastínu v prípade nutnosti spevniť pokožku či urýchliť proces hojenia rany). V rámci antiage kozmetických produktov sa snažia inštruovať bunky k vyššej tvorbe kolagénu, redukcii začervenania či uvoľneniu tvárového svalstva a následnému zníženiu vzniku vrások.

Najbezpečnejším druhom peptidov je „palmitoyl pentapeptid“, ktorý je obzvlášť nápomocný v boji proti vráskam. Iné druhy peptidov, ktoré síce nepodporujú aktivitu pleti, pôsobia aj v spodnejších vrstvách pokožky, kam ľahšie preniknú vďaka svojej malej veľkosti.  

Komplex peptidov sa nachádza vo všestrannom sére s botox účinkom Liquid Peptides. To ponúka komplexnú starostlivosť o pokožku a vyrieši všetky ťažkosti či negatívne prejavy. 

Morské riasy

Morské riasy prečisťujú pleť, írsky mach a látka karagenan majú antioxidačný a protizápalový účinok. Na obaloch výrobkov ich nájdete pod pomenovaniami ako „seaweed extract“ či „algae exopolysaccharides“. Riasy je vhodné aj konzumovať, podporujú totiž imunitu a chudnutie. Najznámejšími sú spirulina a chlorella, o ktorých ste už určite počuli. 

Zelený čaj 

Z vysokého obsahu antioxidantov (najmä katechínov) profituje nie len telo ako také, ale aj pleť. Odstraňuje zápal, buduje kolagén a zmierňuje poškodenie buniek spôsobené UV lúčmi. 

Med

Med je výborný do čaju či na chlieb s maslom. Za pozornosť však stoja aj jeho hojivé účinky na pleti, antimikrobiálne pôsobenie a schopnosť zbaviť pokožku nečistôt. Okrem toho hydratuje, a preto ho čoraz častejšie nachádzame aj v produktoch dekoratívnej kozmetiky ako sú make-upy či rúže.  

Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu, pokožku prežiaruje a vyrovnáva jej tón. Ideálne je používať ho vo forme séra či ampuliek a v kombinácii s vitamínom E či kyselinou ferulovou. 

Dajte si však pozor na jeho negatívne vlastnosti, medzi ktoré patrí najmä rýchly rozklad na svetle a vzduchu. Kozmetika s jeho obsahom by mala byť zabalená vo vzduchotesných nádobkách neprepúšťajúcich svetlo. Vhodné je používať ho na noc, aby ste zabránili jeho vystaveniu svetlu. 

Super antioxidačné sérum C-Tetra obsahuje okrem vitamínu C aj vitamín E, a pôsobí tak proti viditeľným znakom starnutia. Chráni ju pred vplyvom slnečného žiarenia, redukuje začervenanie, zjednocuje tón a zlepšuje štruktúru pokožky.  najpotentnejším je podľa mňa sérum Medik8 Pure C15.

Vitamín E

Vitamín E napomáha ochrane bunkových membrán pred oxidatívnym poškodením, predchádza rozpadu kolagénu a výborne spolupracuje s vitamínom C. V kozmetike ho hľadajte pod názvami tocopheryl acetate, tocopheryl linoleate, tocotrienols, alpha tocopherol alebo tocopheryl succinate.

Výborným zdrojom vitamínu E sú vitamíny na pleť Monoderma E5 obsahujúce jeho čistú 5%-nú formu (Tokoferol). Chránia pokožku pred voľnými radikálmi a posilňujú jej antioxidačný systém. Vhodné sú najmä pre stresovanú, suchú až veľmi suchú pleť a pleť s erytémom. Redukujú zápal a podráždenie a zmierňujú proces starnutia.

Niacínamid

Niacínamid je zložka vitamínu B3, ktorá zvyšuje obsah ceramidov a voľných mastných kyselín v pleti, a tým ju ochraňuje pred transepidermálnou stratou vody. Stimuluje mikrocirkuláciu krvi v dermis, zosvetľuje tmavé škvrny a redukuje prejavy akné.  Výborné sérum s niaciamidom  a peptidmi v jednom je Clarity peptides od Medik8.

Prebiotiká

Prebiotiká sú dôležité nie len pre zdravú črevnú mikroflóru, pospievajú aj vašej pleti. Povrchovo aplikované prebiotiká zabraňujú rastu škodlivých baktérií na povrchu pokožky a tlmia zápalové procesy. Vhodné sú teda najmä pre pacientov trpiacich rosaceou. 

Prebiotiká nájdete v dennom hydratačnom kréme pre problematickú pleť Medik8 Balance moisturiser. Má ľahkú bezolejovú textúru, zmatňujúci účinok a znižuje tvorbu baktérií spôsobujúcich akné. 

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451