Obľúbené produkty

Keratosis pilaris, alebo Husia koža? Skúste tento prírodný peeling

Všimli ste si niekedy malé červené vyrážky na vašej koži? Ak áno, môže sa jednať o folikulárnu keratózu. Bežné procedúry proti tomuto javu môžu byť drsné, avšak existujú aj prírodné metódy. Tento krém pomôže pokožku zvláčniť a pôsobí aj ako peeling, ktorý ju očistí.  

Čo je keratosis pilaris?

Folikulárna keratóza, nazývaná aj „husia koža“, je nevzhľadný stav pokožky prejavujúci sa ružovými až červenými vyrážkami veľkosti zrniek soli. Vyskytuje sa najmä na zadnej strane rúk a stehien, občas na tvári a môžete si ju tak pomýliť s akné.   

Čo  spôsobuje Keratózu?

Nie je úplne jasné, čo keratózu spôsobuje. Tehotné ženy, ľudia s nadváhou, ekzémom či suchou pokožkou sú na ňu však náchylnejší.

Koža prirodzene obsahuje proteín zvaný keratín, vyše 50 % z nás má genetickú predispozíciu jeho nadprodukcie. Keď sa prebytočný keratín usadí vo vlasových folikulách, vytvorí tam hrubú vydutú zátku. To spôsobuje zápal a začervenanie okolitej pokožky. 

Ako sa „husej kože“ zbaviť?

Keďže sú vlasové folikuly upchaté prebytočným keratínom, vyčistiť ich môže jemný peeling. (Za týmto účelom nepoužívajte nič drsné, mohlo by to pokožku ešte viac podráždiť.) Treba taktiež kožu zvláčniť, pretože tento problém je spôsobený najmä jej suchým stavom. Protizápalové látky zase útišia začervenanie. Bežné prostriedky obsahujú zväčša steroidy, vhodné je radšej použiť protizápalovú kurkumu či levanduľový esenciálny olej.  

Správne suroviny

Tento recept na krém proti folikulárnej keratóze používa na odstránenie odumretých buniek sódu bikarbónu, pretože je jemná a krásne vyčistí suchú pokožku. Má vysoké pH (9), čo ju robí veľmi alkalickou. Dlhodobo to môže spôsobiť problém, pretože koža sama o sebe je kyslá s pH medzi 4 a 5,5. Kyselina citrónová tieto hodnoty vyrovnáva a robí krém prijateľnejším pre pokožku (má pH 2,2).

Himalájska soľ poskytuje extra peelingový účinok a zásobuje pokožku množstvom minerálov. Kurkumový prášok má najmä protizápalové vlastnosti, pomôže tiež odstrániť odumreté bunky. Levanduľový esenciálny olej ukľudní podráždenia a zmierni zápaly.

Nerafinovaný kokosový olej suroviny drží pekne pokope a zabezpečuje krémovú konzistenciu. Obsahuje mastnú kyselinu laurovú, ktorá pomáha odbúravať prebytočný keratín.

Pravidelnou a dôkladnou aplikáciou krému obmedzíte výskyt folikulárnej keratózy. Ideálne aspoň niekoľkokrát týždenne, najlepšie každý deň. Dobre vyčistená pokožka bude menej kumulovať odumreté bunky a keratín, ktorý upcháva vlasové folikuly. 

Recept na krém proti folikulárnej keratóze

Suroviny

  • 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny
  • 1/8 čajovej lyžičky kyseliny citrónovej
  • 1 polievková lyžica himalájskej morskej soli
  • 1 čajová lyžička kurkumového prášku  
  • 3 polievkové lyžice nerafinovaného kokosového oleja
  • 1 polievková lyžica sladkého mandľového alebo iného tekutého oleja
  • 10 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Príprava

V malej miske dôkladne zmiešajte všetky ingrediencie. Kokosový olej sa miešaním stáva krémový. Krém uskladite v sklenenom pohári. Pri použití dôkladne naneste na postihnuté miesto pokožky a opláchnite teplou vodou.

Užitočné tipy

Pre niektoré typy pokožky môže byť kokosový olej príliš ťažký, môžete ho buď doplniť krémovým mydlom alebo úplne nahradiť iným, napríklad olivovým.

Osoby so svetlou pokožkou môžu pociťovať, že kurkuma dáva ich pleti žltý tón. V takomto prípade krém zmyte mydlom.

Dermatokozmetika

Keratosis pilaris je mojim problémom už od narodenia. Pomáhajú mi krémy s kyselinou glykolovou a ošetrujúce krémy s retinolom. Tieto dve zložky sa však nemajú miešať v jednom ošetrení. Odporúčam vyskúšať silnejší krém od Neostrata. Obsahuje:18% kyselina glykolová, 2% kyselina laktobionová, amfoterický komplex, vitamin E.

Tento krém je určený pre pacientov, ktorí trpia hrubou textúrou pleti, stratou prirodzného jasu a hľadajú aj silný antiaging krém. Navyše sa dá aplikovať na tvár, paže alebo miesta kde sa nachádza prejav tohto ochorenia. Pomáha zvýšiť produkciu kolagénu a opravuje poškodenie pleti  UVA lúčmi. Je vhodný ako nočný krém.  

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451