Poznáte ceramidy? Tieto zložky kozmetických produktov sú dokonale multifunkčné. Nielen, že podporujú hojivé a regeneračné procesy v pleti, ale navyše stimulujú aj jej omladenie. Nájdete ich väčšinou v pleťových krémoch.
Ceramidy sú lipidové molekuly. Na základe tejto svojej podstaty napomáhajú pri topickej aplikácii obnoviť prirodzený ochranný lipidový plášť pleti, ktorá vďaka tomuto mechanizmu zostáva hydratovaná, pružná a svieža. Ak teda chcete zachovať mladistvý vzhľad pleti a jej zdravie, nestačí len vitamín C alebo vitamín A, ktoré sú pre omladenie pleti super. Dôležitý je skrátka aj tuk.
Ceramidy sú pritom prirodzenou zložkou kože, ktorá ich sama produkuje. Bohužiaľ, tak ako s ďalšími dôležitými látkami, ako je napríklad kolagén či kyselina hyaluronová, aj produkcia ceramidov sa so starnutím organizmu znižuje.
Čo to vlastne ceramidy sú?
Pekne to vystihuje prirovnanie s tehlami a maltou. Ako tehly si predstavte kožné bunky, a to, čo ich drží pri sebe – teda malta – sú ceramidy. Práve ony vypĺňajú, spoločne s ďalšími látkami v koži, priestory medzi kožnému bunkami a bránia vysychaniu pleti.
Viac ako polovicu štruktúry kože utvára tuk. Je to on, kto bráni vstupu patogénov, infekcií či znečisteniu. Ak je v koži tukov, a hlavne ceramidov, málo, objaviť sa môžu infekcie, akné, väčší oxidatívny stres a poškodenie voľnými radikálmi, a tiež súvisiace predčasné starnutie. Ceramidy jednoducho utvárajú jemný ochranný film na povrchu kože, vďaka ktorému je pevná a hydratovaná. Však tiež prejavy ako ekzémy, rosacea, zvýšená citlivosť, zápalové prejavy alebo akné bývajú často späté s ich nedostatočným množstvom.
Ako je to so znižovaním množstva ceramidov v koži?
Nedostatok ceramidov môže zapríčiniť rad problémov s pleťou
Už po dovŕšení tridsiatky je situácia dosť kritická – okolo 40% vlastných ceramidov je nenávratne preč. Po štyridsiatke je to ešte horšie, chýba už 60% ceramidov. Toľko typické tenšenie sa pleti, strata elasticity a naopak vyššia hrubosť kože a viditeľnejšie vrásky, to všetko súvisí s nižším množstvom ceramidov.
Ak ochranná kožná bariéra nemá dosť ceramidov, dochádza k transepidermálnej strate vody, čo v jednoduchom preklade znamená vysúšaniu pleti a evaporáciu hydratácie z kože do vzduchu. Výsledkom je dehydrovaná pleť. Na úbytku ceramidov sa okrem toho podieľa aj vonkajšie prostredie – napríklad ústredné kúrenie, klimatizácia a všeobecne nižšia vlhkosť vzduchu, ale tiež znečistenie alebo ultrafialové žiarenie.
Čo so zníženou hladinou ceramidov urobiť?
Dodajte ich do pleti topickou aplikáciou! Topické produkty síce neobsahujú tie isté ceramidy ako produkuje pleť, zvyčajne však stoja na komplexu ceramidov, ktoré sú s tými vyskytujúcimi sa v koži takmer totožné. Pre maximálny nárast ich obsahu niektorí dermatológovia odporúčajú tiež zvýšiť konzumáciu vajec, mliečnych produktov, pšeničných klíčkov, hnedej ryže či sóje, pretože tieto potraviny sú ich prirodzeným zdrojom.
Vedeli ste, že ľudskú kožu tvoria z 50% ceramidy, z 24% cholesterol a z 15% voľné mastné kyseliny?
Ako ceramidy pôsobia?
Hlavným mechanizmom je navýšenie fungovania ochrannej kožnej bariéry. Sú preto ideálnym spojencom pre pleť suchú, ekzematickú, precitlivenú alebo s lupienkou. Chránia navyše pred predčasným starnutím.
Ak používate séra s retinolom a vitamínom C, kombinujte s krémom Advanced night restore. Doplní chýbajúcu vlahu, doplní lipidy a ráno sa budete budi´t s krásne hydratovanou pokožkou.
Odporúčam ceramidový komplex ADVANCED NIGHT RESTORE. To musíte vyskúšať, slovami opísať veľmi ťažké
Medik8 nočný krém Advanced Night Restore
Omlaďte svoju pleť cez noc s týmto hydratačným krémom a prebúdzajte sa každé ráno so sviežou, žiarivou a rozjasnenou pleťou. Advanced Night Restore zastavuje proces starnutia a vyhladzuje už vzniknuté vrásky.
Napísali ste