Pri nákupe produktov ANNA BRANDEJS nad 120 eur z radu pre pleť a vlasy získate tonikum s kyselinou hyalurónovou v hodnote 38 eur zdarma.
Fakty o kyseline hyalurónovej. Nie je kyselina ako kyselina! Používate tú správnu?
Kyselina hyalurónová a hyaluronát sodný
Injekcie kyseliny hyalurónovej sú podľa článku v New York Times jednou z troch TOP anti-aging procedúr, ktorých účinky sú klinicky overené. Zvyšnými dvomi sú topická aplikácia retinolu a laserová obnova kysličníkom uhličitým. Spomínaný článok tvrdí:
“Teória aj experiment podporujú tieto procedúry … Každá z nich je založená na rovnakom mechanizme, a to interakcii kožných buniek zvaných fibroblasty s kolagénom, ktorý produkujú … Fibroblasty – spájajúce bunky tkanív – vylučujú komplexnú skupinu polysacharidov a proteínov vytvárajúcich kolagén, čo pleti dodáva jej tvar a elasticitu a podporuje krvné cievy, ktoré ňou prechádzajú. Táto sieť kolagénových tkanív je udržiavaná mechanickým tlakom spomínaných kožných buniek …”
Topická aplikácia kyseliny hyalurónovej
Používate krém s kyselinou hyalurónovou? Pravdepodobne je to také bežné ako každodenné odličovanie, ale nie je kyselina ako kyselina. Rozlišujeme kyselinu hyaluronovú a hyaluronát sodný.
Topická aplikácia kozmetických produktov obsahujúcich hyaluronát sodný – soľ kyseliny hyalurónovej, by podľa článku „nemali byť zamieňané s kyselinou hyalurónovou nachádzajúcou sa v niektorých výrobkoch … Natieranie takejto kozmetiky na tvár nestimuluje tvorbu kolagénu.“
Aby sme zistili, či hyaluronát sodný skutočne poskytuje takéto účinky (ktoré sa mu pripisujú kvôli jeho infiltračným výhodám a nízkohmotnostnej molekulárnej skladbe), musíme si najskôr predstaviť špeciálne vlastnosti kyseliny hyalurónovej.
Čo je kyselina hyalurónová?
Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúca a širokorozsiahla zložka nachádzajúca sa v extracelulárnej sieti (ECS) vo vnútri tkanív, obzvlášť tých na tvári. Pôvodne sa získavala z kohútích hrebeňov, v dnešnej dobe je vyrábaná ako reaktívny bioprodukt benígnej baktérie a je identická so substanciou nachádzajúcou sa priamo v pokožke. Viaže a priťahuje vodu, čím vypĺňa priestor medzi spojivovými vláknami kolagénu a elastínu v derme. Injekčnou aplikáciou do tváre hydratuje pokožku, udržiava v nej vodu a podporuje jej vypnutý a objemný vzhľad.
Prečo ju potrebujeme?
Ak ste to ešte nevedeli, kožná vrstva zvaná derma je zo 70% tvorená vodou a vyžaduje 50%-ný podiel celkového telesného množstva kyseliny hyalurónovej. Tým pádom podporuje a hydratuje pokožku a dodáva jej zdravý a atraktívny vzhľad. Ak sa množstvo kyseliny hyalurónovej znižuje (k čomu dochádza najmä v dôsledku starnutia – dospelý človek má len 1/20 množstva tejto kyseliny oproti bábätku), ECS sa stáva dehydratovaná, drsná, šupinatá, vytvárajú sa na nej jemné linky a má ďalšie nežiaduce prejavy.
Suchá pokožka vedie tiež k vráskam a ochabovaniu. Vrásky vznikajú vplyvom straty troch dôležitých zložiek kože: kolagénu, kyseliny hyalurónovej a elastínu. Kyselina hyalurónová poskytuje hydratáciu, presun živín a udržiava správnu štruktúru ECS. Ak sa elastín neuchováva vo vode, stáva sa suchým a krehkým, vedúcim k mdlej, ochabnutej a málo elastickej pokožke. Suchá pokožka vyzerá staršie, ako v skutočnosti je.
Čo je hyaluronát sodný?
Hyaluronát sodný má menšie molekuly ako kyselina hyalurónová (čím je vysoko prenikavý) a dokáže lepšie zadržiavať vodu ako akákoľvek iná prírodná substancia – až tisícnásobok svojej váhy!
Vďaka týmto atribútom preniká po povrchovej aplikácii hlboko do dermy a udržiava a priťahuje v nej vodu. Stimuluje krvnú mikrocirkuláciu v pokožke, absorbciu živín a zlepšuje metabolizmus. Toto všetko vedie k jemnej, hladkej pokožke s menším výskytom vrások a celkovým plnším vzhľadom.
Napriek tomu, že sa kyselina hyalurónová a jej variácie bežne využívajú v kozmetike, neexistujú zatiaľ žiadne klinické štúdie ohľadom jej topickej aplikácie, hovorí Jenny Kimová, profesorka medicíny a dermatologička na Škole medicíny Davida Geffena Univerzity v Los Angeles. Tvrdí, že: „Kyselina hyalurónová dokáže obnoviť pokožku, ak sa aplikuje povrchovo. Pleť vypne a pôsobí zvláčňujúco.“
Prečo HS a aký je reálny účinok hyaluronátu sodného(HS)?
Hyaluronát sodný napomáha efektívnejšej absorbcii vody do pokožky a redukuje jej transepidermálnu stratu.
Predstavte si to ako tie ultrasavé uteráky, ktoré používajú skokani do vody. Pridaním hyaluronátu sodného sa z vašej pokožky stáva supersavá špongia, ktorá lepšie priťahuje a zadržiava vodu vo vnútri ECS, čím je pokožka hydratovaná, hustejšia a objemnejšia. Hyaluronát sodný stabilizuje aj intercelulárnu sieť – lepidlo, ktoré drží tvár pokope.
Výsledkom všetkých týchto účinkov je ľahké zaoblenie tváre redukujúce vrásky. Intenzívnym a pravidelným zvláčňovaním pokožka zvyšuje svoju schopnosť brániť sa voči environmentálnym vplyvom a iným nežiaducim efektom starnutia.