Obľúbené produkty

Čo sú parabény v kozmetike? Sú ozaj škodlivé?

Parabény v kozmetike sú už roky terčom dobre mienených, ale v konečnom dôsledku zavádzajúcich informácií o tom, že sú príčinou určitých zdravotných problémov. Možno sa pýtate, prečo sa parabény v kozmetike vôbec používajú? Ide o skupinu konzervačných látok, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku škodlivých organizmov, ktorým by sa inak v kozmetických prípravkoch a výrobkoch starostlivosti o pleť darilo. Ako teda získali takú zlú povesť?

Čo sú parabény?

Mnohým výrobkom by po otvorení rýchlo vypršala trvanlivosť, keby neobsahovali práve parabény. Skoro okamžite by sa začali kaziť. Mikroorganizmy, baktérie a plesne sa totiž ihneď po otvorení dostávajú dovnútra prostredníctvom kontaktu s našou pokožkou. V kozmetike založenej na vodnej báze sa takto rýchlo množia.

Parabény sú účinné konzervačné látky, ktoré naša pokožka veľmi dobre toleruje. Preto sa používajú po celom svete už viac ako 80 rokov. A to nielen pri výrobe kozmetiky, ale i v oblasti liečiv, potravín a produktov pre domácnosť. Ide predovšetkým o produkty z oblasti starostlivosti o telo, ochrany pred slnečným žiarením a pleťovej kozmetiky.

Používanie parabénov často kritizujú organizácie na ochranu spotrebiteľov, médiá alebo výrobcovia prírodnej kozmetiky. Môžete sa tak napríklad dočítať, že sa parabény ukladajú v ľudskom tele, kde narušujú hormonálny systém, obmedzujú naše reprodukčné schopnosti, alebo dokonca spôsobujú rakovinu. Takéto vyhlásenia sa ale ukázali ako neopodstatnené. Európska komisia a jej vedecké poradné výbory pre vedu, rovnako ako nezávislá americká komisia Cosmetic Ingredient Review (CIR), opakovane potvrdzujú, že parabény nepredstavujú pre naše zdravie žiadne riziko.

Fakty a fikcia

Dôvodom obáv z parabénov je výskum, ktorý naznačuje, že môžu zmeniť alebo narušiť fungovanie niektorých biologických systémov, čo môže viesť k zdravotným problémom. Existujú aj tvrdenia, že parabény môžu spôsobiť rozpad pokožky. Štúdie, na základe ktorých sa tieto alarmujúce tvrdenia objavili, nebrali do úvahy spôsob, akým sa parabény používajú v kozmetických výrobkoch.

V niektorých štúdiách boli použité vysoké koncentrácie (až 100%) parabénov. Na konzervovanie kozmetiky sa používajú oveľa nižšie množstvá, zvyčajne menej ako 1%. V iných štúdiách sa veľké množstvá parabénov podávali laboratórnym zvieratám, neaplikovali sa lokálne, ako je to v prípade výrobkov na starostlivosť o pleť a make-upu.

Predstavujú parabény problém?

Objasnime si bežnú mylnú predstavu: Väčšina zložiek aplikovaných na pokožku sa nedostáva do tela. Parabény v kozmetike zostávajú v najvrchnejších vrstvách pokožky, kde prinášajú najviac úžitku. Jednou z prirodzených úloh pokožky je chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi, a to vrátane vecí, ktoré na ňu nanášame. Okrem toho, ak by všetky tieto zložky preplávali priamo cez pokožku, nezostalo by nič, čo by ju chránilo a viedlo k viditeľnému zlepšeniu.

Parabény a kozmetika

Späť k parabénom: Bezpečnostné komisie na celom svete vyhlásili, že parabény v kozmetike, ktoré sa v súčasnosti používajú, sú bezpečné. V skutočnosti patria medzi najmenej senzibilizujúce dostupné konzervačné látky, dokonca viac ako niektoré konzervačné látky používané vo výrobkoch označených ako “bez parabénov”.

Ak sa rozhodnete používať výrobky, ktoré neobsahujú parabény, je to samozrejme vaše osobné rozhodnutie – vedzte však, že parabény patria medzi najpreskúmanejšie a najbezpečnejšie zložky, ktoré sa používajú, pokiaľ ide o účinnú konzerváciu make-upu a výrobkov starostlivosti o pleť, ktoré máme radi. 😊

Ja verím vede, a nie fikcii a nepodloženým tvrdeniam. Od kozmetiky očakávam, že bude fungovať a že bude aj bezpečná.

Prírodná vs syntetická kozmetika

Tu by som si dovolila citovať Ing. Lenku Průšovů, ktorá vydáva toxikologické posudky na kozmetické prípravky:

„Ak sa niekto obáva, že mu kozmetika spôsobí alergickú reakciu alebo kožné problémy, mal by sa mať na pozore skôr pred kozmetikou, ktorá sa označuje za úplne prírodnú.”Lenka Průšová


Napríklad rôzne látky vznikajúce pri oxidácii olejov môžu spôsobiť podráždenie a zrýchlené žltnutie, najmä v organickej kozmetike, je toto veľmi časté.  Podľa Prúšovej je lepšie použiť malé množstvo chemických látok, aby sa zabezpečila trvalá kvalita, stabilita a nepoškodenie výrobku, než sa snažiť o 100 % prírodný produkt.

V každom prípade sú požiadavky na bezpečnosť úplne rovnaké pre prírodné aj neprírodné kozmetické výrobky.“ 

Len dodávam, že za neprírodné sa považujú aj extrakty z rastlín, lebo boli extrahované nejakou chemickou metódou a výsledkom je výťažok z rastliny, ktorý je úplne čistý. Naviac skúšala som mnoho bio – eko – zelených a podobne označovaných značiek kozmetiky a výsledky na omladenie som nevidela žiadne. Každý nech pozoruje, ktorá kozmetika mu robí lepšie a rozhodne sa sám.

Kozmetika, ktorú ponúkam, Anna Brandejs, Medik8, By Mukk je bezpečná a účinná voľba. Zloženia si koniec koncov môžete prečítať pri každom výrobku.

A vy? Vyvarujete sa parabénom alebo si uvedomujete ich bezpečnosť? Napíšte…

Iveta

Sledujte náš FB a dozviete sa vždy viac

Moje absolútne lásky si dovolím tu pripnúť. A áno, používam presne to..

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 461

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.