Obľúbené produkty

Čo je pleťová esencia a potrebujeme ju?

Čo je pleťová esencia a naozaj ju potrebujeme?

Už stačí, nie? Treba ďalšie kozmetické prípravky? Nie je ich už viac ako dosť? A ešte k tomu viem, že je to marketing, keď sa na mňa smeje napríklad nový krém v obchode, že? 😆

Napriek tomu, rozoberiem dnes ďalší druh kozmetiky. Pleťovú esenciu. Používate? Poznáte?

Čo presne pleťová esencia je a naozaj ju musíme používať?

Zaslúži si miesto v našej rutine? Všetko sa dozviete v článku…

Vždy, keď sa v starostlivosti o pleť objaví niečo nové – či už ide o jedinečné výrobky alebo špičkové kozmetické ošetrenie, s najväčšou pravdepodobnosťou v tom má prsty Kórea. Táto krajina má  mnohé prvenstvá v oblasti starostlivosti o pleť.

Preto vás možno neprekvapí, že práve Kórei vďačíme za prílev pleťových esencií. Tak ako sa môžeme poďakovať aj za kórejskú hudbu (gangnam style :-D)

Čo hovoria múdre knihy?

😊 Poučka:

Pleťová esencia je produkt starostlivosti o pleť na báze vody, často vo forme roztoku alebo tekutiny, ktorý sa má nastriekať alebo naniesť na pleť priamo po jej vyčistení. Úlohou esencií je posilňovať pleť hydratáciou alebo aktívnymi zložkami, ktoré pomáhajú riešiť konkrétne problémy pleti. 

Čo obsahuje pleťová esencia?

 • Hydratačné látky, ako je kyselina hyalurónová
 • Antioxidanty, ako je niacínamid alebo vitamín C, ktorý neutralizuje poškodenie spôsobené voľnými radikálmi a znižuje aj zápal
 • Probiotiká a prebiotiká, ako sú laktobacily, ktoré sú v súčasnosti veľmi moderné, pretože sa dozvedáme viac o význame zdravého kožného mikrobiómu. Preto milujete Endor Tonikum s probiotikami, celkom som vás už nakazila.
 • a ešte exfoliačné látky, ako je kyselina salicylová, ktoré pomáhajú zlepšiť štruktúru pleti a znížiť výskyt jemných vrások.

Sú teda vhodné pre dehydrovanú pleť a rozjasňujúce esencie môžu oživiť unavenú a mdlú pleť.

Aké má výhody?

 1. Hydratuje pleť: Pomáhajú dodať dehydrovanej pleti ďalšiu vrstvu hydratácie a sú skvelé na prípravu tváre na líčenie.
 2. Zmierňuje podráždenie: Môžu pomôcť znížiť začervenanie a podráždenie pleti, pretože sa zvyčajne skladajú z produktov, ktoré pomáhajú upokojiť pleť, ako napríklad harmanček a aloe.
 3. Dobre sa vstrebáva do pokožky: Casto podobné účinky ako sérum, čo znamená, že má nižšiu molekulovú hmotnosť ako hydratačný krém, a preto preniká do pokožky hlbšie.
 4. Rozjasnenie: Môže pomôcť rozjasniť pleť vďaka kyseline glykolovej, ktorá je hlavnou zložkou väčšiny esencií. 

Ako aplikovať pleťovú esenciu

Pleťové esencie sa vtláčajú do pleti po jej vyčistení a pri ich aplikácii by sa s nimi malo zaobchádzať ako so sérom. Najskôr by sa mali naniesť esencie na báze vody (redšie) a potom sa dopracujte k silnejším produktom, ako sú hydratačné krémy a SPF.

Možné vedľajšie účinky pleťových esencií

Pleťové esencie sú zvyčajne dobre znášané všetkými typmi pleti. Esencie majú len veľmi málo vedľajších účinkov – ak účinné zložky nie sú prirodzene trochu dráždivé, ako napríklad exfoliačné kyseliny, napríklad kyselina glykolová alebo retinol. Riziko podráždenia sa pri použití v tejto forme zvyšuje, pretože sa aplikuje priamo na vyčistenú pleť spôsobom, ktorý zvyšuje penetráciu.

A ako vždy, alergie na akékoľvek zložky sú možné, preto si pri výbere kozmetických výrobkov pozorne prečítajte etiketu.

Pleťové esencie vs. séra vs. toniká

Nie je ani tonikum, ani sérum, ale medzi týmito tromi produktmi existujú podobnosti.

Pleťové esencie bývajú ľahké produkty, ktoré obsahujú hydratačné zložky alebo zložky proti starnutiu, aj keď zvyčajne v nižšej koncentrácii ako sérum. Ich cieľom je dodať pleti ďalšie benefity.

Toniká, ktoré majú tiež konzistenciu vody, obsahujú sťahujúce vlastnosti na tonizáciu a dôkladnejšie čistenie a odstránenie dodatočného oleja a nečistôt. Tieto vlastnosti vyrovnávajú pH pleti a zanechávajú ju jasnejšiu. Za skúšku stojí Probiotické Tonikum Endor Technologies, ktoré obnovuje rovnováhu pleti.

Séra sa používajú na riešenie konkrétneho problému a dodávajú vysokú koncentráciu účinnej látky. Sú podobné v tom, že “ponúkajú silnejšiu koncentráciu a dodávku zložiek, ale majú menší obsah vody ako esencie alebo toniká. Preto sa séra v rámci starostlivosti o pleť používajú až po esenciách a tonikách.

Záverečný záver

Hoci pleťové esencie majú svoje výhody, v konečnom dôsledku je pridanie jednej z nich do vašej rutiny len na vás a na tom, čo ste ochotní investovať do starostlivosti o pleť – z hľadiska času a peňazí.

Pre mňa osobne nie je pridanie pleťovej esencie nevyhnutným krokom v starostlivosti o pleť, ale určite môže byť bonusom.

Iveta Štecová

Takže esenciu mám a používam, lebo sa rada hýčkam. Pleť určite udrží hydratáciu lepšie vďaka pár kvapkám tekto vodičky.

Keď už pleťová esencia tak v kombinácii s viacerými benefitmi. Perricone MD Cold Plasma Plus+ ESENCIA je esencia, ktorá

 • sa rýchlo vstrebáva
 • intenzívne hydratuje
 • využíva patentovaný systém pre dodávanie tekutých kryštálov, ktorý umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie vstrebávanie kľúčových zložiek do povrchu pokožky
 • výsledkom je viditeľné zlepšenie čistoty pokožky

Keďže esencie sú na báze vody, môžu zlepšiť prenikanie zložiek, ktoré nasledujú v režime starostlivosti o pleť.

Ich zložky sa líšia v závislosti od problému, na ktorý sa pleť zameriava:

 • hydratácia,
 • podráždenie/zápal,
 • boj proti starnutiu,
 • pigment atď.

Takže v konečnom dôsledku, hoci je pleťová esencia príjemným doplnkom vašej rutinnej starostlivosti o pleť, hoci nie je taká kľúčová ako napríklad hydratačný krém.

Esencie môžu byť skvelým doplnkom k starostlivosti o pleť, ak sa používajú z konkrétnych dôvodov, napríklad na suchú pleť alebo proti starnutiu. V opačnom prípade nemusia byť nevyhnutným ďalším krokom v starostlivosti o pleť. Môj názor. 😊

Čo si myslíte vy? Napíšte mi.

Sledujte nás na FB a dozviete sa vždy viac

Iveta

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451