Zdravie po 40-ke a menopauza
Dosiahnuť vek 40 rokov znamená pre ženu mnohé zmeny. Deti vám už vyrástli, často sa staráte o svojich rodičov alebo zvažujete zmenu práce. Nezvratnou je aj príprava organizmu na obdobie menopauzy. V Amerike je priemerný vek začiatku tohto obdobia 51 rokov, najviac žien ho dosahuje medzi 45-tym a 55-tym rokom života. V období menopauzy sa nachádzate, ak váš menštruačný cyklus vynechal 12 mesiacov po sebe.
Príznaky nastupujúcej menopauzy
Predtým, ako tento míľnik dosiahnete, môžete pociťovať množstvo zmien počas celých desiatich rokov, ktoré sa týkajú vášho zdravia, vzhľadu celého tela, psychických a emocionálnych charakteristík. So znižujúcou sa hladinou estrogénu môžete na sebe badať nasledovné zmeny:
- Menštruácia je silnejšia alebo slabšia, kratšia alebo dlhšia ako doteraz.
- Jeden alebo viac cyklov vám vynechá, nasledovné budú pravidelné.
- Návaly tepla, podráždenosť, znížená sexuálna aktivita a ťažkosti so spánkom.
Stredný vek a zmeny na ktoré sa treba pripraviť
Postupne sa blížite k strednému veku a čudujete sa, ako to všetko rýchlo ubehlo. Tento pocit môže viezť k depresiám, ktoré by ste mali konzultovať s odborníkom. Pomôcť vám môže zvyknúť si na zdravšiu stravu a pravidelné cvičenie. Metabolizmus sa spomaľuje a ručičky váhy idu rýchlejšie smerom nahor, čo je viditeľné najmä v oblasti brucha, ramien a hrudníka.
Nikdy nie je neskoro na aerobné cvičenie či silový tréning, pomôcť môže profesionálny tréner, ktorý vám ušije cvičebný a stravovací program na mieru. Upevníte si tým zdravie, budete mať viac energie a udržíte si ideálnu váhu a pevné svalstvo. Okrem toho posilníte kosti, ktoré počas menopauzy môžu stratiť svoju hustotu, čo často vedie k osteoporóze. Za týmto účelom sa uistite, že konzumujete dostatok vápnika, poprípade zvážte užívanie vhodných doplnkov stravy.
Určite jedzte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a vyhnite sa spracovaným potravinám. Obmedzte pitie alkoholu a prestaňte fajčiť, nezanedbávajte dostatočný pitný režim. Ak sa cítite stresovaní, nájdite si čas pre seba.
Čo je v norme a čo už nie
Srdce
Okrem osteoporózy je v období po 40-ke zvýšené riziko srdcových ochorení či diabetu. Niektoré ochorenia vyplývajú z rodinnej anamnézy a je dôležité absolvovať pravidelné preventívne vyšetrenia, ako vyšetrenie panvového dna, mamograf, meranie hladiny cholesterolu a iné podľa odporúčania lekára, ktorý detajlne pozná váš zdravotný stav a vlastní váš kompletný zdravotný záznam, vrátane ochorení vyskytujúcich sa vo vašej rodine.
Pokožka
Aj pokožka prejavuje znaky starnutia, obzvlášť ak ste predtým zvykli stráviť mnoho času na slnku bez vhodného opaľovacieho prípravku. Bežné sú zmeny farby pleti a pigmentácia vedúce k hnedým „stareckým“ škvrnám, vrásky a materské znamienka. Ak na vašej pokožke badáte zmeny, ktoré sa vám nezdajú v poriadku, určite ich konzultujte s kožným lekárom. Nikdy sa nezabudnite natrieť opaľovacím prípravkom pred každým pobytom na slnku, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny kože a ďalšieho poškodenia vašej pleti
Oči
Zmeny sa týkajú aj očí a videnia, je možné, že budete potrebovať kontaktné šošovky alebo okuliare. Mnoho ľudí po 40-ke začína používať bifokálne okuliare na čítanie a pozeranie do diaľky. Zhoršiť sa môže aj váš čuch, a to najmä v druhej polovici tejto životnej dekády.
Niektoré zmeny sú normálne, iné už môžu predstavovať zdravotné riziko. Ak si nie ste istí, vždy je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.
Otázky, ktoré by ste sa mali spýtať svojho lekára
Po 40-ke (a obzvlášť v období menopauzy) vás určite trápia mnohé nové otázky ohľadom vášho zdravotného stavu. Pokojne sa pýtajte lekára, aj tá zdanlivo najbanálnejšia otázka môže byť dôležitá, a preto je vhodné si ich aj zapisovať, aby ste na niečo nezabudli. Opýtať sa môžete napríklad nasledovné:
- Ako zlepšiť stravovanie a/alebo cvičenie, aby som si po 40-ke udržal/-a zdravý životný štýl? Spýtajte sa na potrebné vitamíny, výživové doplnky a nevhodné suroviny.
- Kedy a aké zdravotné vyšetrenia mám absolvovať?
- Ako sa mám pripraviť na mamograf, čo mám počas jeho priebehu očakávať?
- Mám užívať počas menopauzy a s ňou spojených návalov tepla a pozdráždenosti hormonálnu terapiu, prípadne aké sú iné možnosti?
- Hrozí mi osteoporóza? Aké množstvo vápnika a vitamínu D mám denne užívať?
- Mám uskutočniť nejaké zmeny v doterajšej starostlivosti o pleť, aby som predišiel/predišla znakom starnutia? Existujú metódy na odstránenie „stareckých“ škvŕn?
- Mám používať rovnakú antikoncepciu ako doteraz? Aké sú možnosti otehotnenia po 40-ke?
- Je depresia bežnou súčasťou starnutia? Aké možnosti liečby existujú?
- Sú vyšetrenia nutné po 40-ke hradené zdravotnou poisťovňou?
- Komu a kedy mám zavolať kvôli výsledkom vyšetrení?
- Nespoliehajte sa na to, že žiadne správy sú dobré správy a vždy sa o svojich výsledkoch informujte, aby ste niečo nezanedbali. Lekár mohol vašu správu založiť alebo na ňu zabudnúť.
Potrebné preventívne zdravotné vyšetrenia nutné po 40-ke
Nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky, najmä ak máte v rodine zvýšené riziko niektorého ochorenia. Nasledovné testy sú veľmi dôležité:
- Krvný tlak: Dajte si zmerať krvný tlak aspoň raz za dva roky, ideálna hodnota je 120/80.
- Minerálna hustota kostí: Ak máte v rodine zvýšené riziko osteoporózy či nízkej hustoty kostí v dôsledku užívania niektorých liekov, alebo ak ste si nedávno niečo zlomili, dajte si zmerať hustotu kostí.
- Cholesterol: Hladina cholesterolu by mala byť kontrolovaná minimálne každých päť rokov, ideálne aj častejšie, aby ste predišli riziku ochorení srdca.
- Klinické vyšetrenie prsníkov: Počnúc 40. rokom života by sa toto vyšetrenie malo opakovať každý rok. Lekár počas neho zisťuje možné abnormality stavu prsníkov a je súčasťou celkovej každoročnej gynekologickej prehliadky. Môžete si ho raz mesačne robiť aj samé doma, veľmi sa to odporúča. Často sa však vykonáva nedostatočne a žena nie je schopná sama odhaliť rakovinu prsníka nahmataním nádoru, poproste preto svojho lekára, aby vám ukázal správny postup.
- Dentálne vyšetrenie: Zubára navštevujte pravidelne, ideálne raz ročne. Nevynechávajte ani každoročnú dentálnu hygienu.
- Test hladiny cukru v krvi: Ten by sa po veku 45 rokov mal opakovať raz za 3 roky, ak sa vo vašej rodine vyskytovala cukrovka, tak aj častejšie. Glukózové testy si môžete robiť aj doma, o postupe sa poraďte s lekárom.
- Očné vyšetrenia: Americká oftalmologická akadémia odporúča osobám po 40-ke bez rizikových faktorov aspoň základné vyšetrenie očí, na základe ktorého oftalmológ určí ďalší postup. Niekedy môže tento test preukázať diabetes, vysoký krvný tlak či očné ochorenie. O tom, ako často je potrebné ho absolvovať, sa poraďte s vaším lekárom.
- Mamografia: Mamografia slúži na vylúčenie rizika rakoviny prsníka, mali by ste ju absolvovať každé dva roky.
- Vyšetrenie krčka maternice a panvového dna: Obe vyšetrenia môžu byť vykonané naraz, absolvujte ich aspoň raz za 5 rokov. Môžu včas odhaliť rakovinu krčka maternice. Ak sa však u vás vyskytujú nasledovné rizikové faktory – predošlé abnormálne hodnoty vyšetrenia, striedanie sexuálnych partnerov, slabší imunitný systém, predošlé vystavenie DES in utero (Diethylstilbestrol – hormonálna antikoncepcia užívaná v minulosti, u ktorej boli zistené teratogenné účinky zvyšujúce riziko niektorých ochorení, ako napríklad rakovina prsníka u dcér žien, ktoré ho užívali) či vírusová infekcia HIV – mali by ste vyšetrenia absolvovať každý rok. Tieto testy si však nezamieňajte s bežnou gynekologickou prehliadkou, sú obsiahlejšie.
- Sexuálne prenosné choroby: Ak ste v minulosti trpeli chlamýdiou či iným sexuálne prenosným ochorením alebo máte/mali ste vy alebo váš partner viac sexuálnych partnerov, mali by ste požiadať o vyšetrenie na takýto druh ochorení, vrátane kvapavky a HIV.
- Vyšetrenie kože: Vyšetrenie kože za účelom vylúčenia rizika rakoviny absolvujte ihneď, ako na nej badáte nejaké zmeny, či už farby, tvaru či veľkosti materského znamienka. Tie si sledujte aspoň raz mesačne. Ak sa vo vašej rodine vyskytla rakovina kože, o frekvencii preventívnych prehliadok sa poraďte s kožným lekárom.
- Vyšetrenie štítnej žľazy: Potreba tohto vyšetrenia ja u každého iná, iné inštitúcie odporúčajú rôzne časové intervaly a určujú iný rizikový vek. Poraďte sa preto s lekárom, môže to závisieť od rodinnej anamnézy či vášho zdravotného stavu.
- Hmotnosť: Testy obezity sa považujú za preventívne, ak však pociťujete, že by ste mali schudnúť, môžete sa o vhodných postupoch poradiť s vaším lekárom.
Očkovania:
- Hepatitída A: Táto vakcína sa odporúča dospelým osobám žijúcim, pracujúcim alebo cestujúcim do rizikových oblastí či pracujúcim vo vojenskej sfére.
- Hepatitída B: Všetky tehotné ženy by mali byť otestované na tento druh hepatitídy. Vakcínou sa očkujú všetky deti a mladiství, ktorí ňou ešte neboli zaočkovaní, vrátane osôb so zvýšeným rizikom tohto ochrenia (užívatelia drôg a ich sexuálni partneri, osoby striedajúce sexuálnych partnerov, užívajúce konkrétne liečivá, osoby pracujúce v zdravotníctve, ktoré prichádzajú do častého kontaktu s krvou či cestujúce do rizikových oblastí).
- Chrípka: Vakcínou proti chrípke sa môžete dať zaočkovať každý rok a ochránite tým seba aj svojich blízkych.
- Pneumokok: Toto očkovanie je vhodné, ak fajčíte alebo máte konkrétne chronické ochorenie.
- Tetanus: Proti tetanu by ste mali byť zaočkovaní každých 10 rokov.
<a href=”https://www.freepik.com/free-photo/portrait-of-mature-sporty-woman_1280135.htm”>Designed by Freepik</a>
<a href=’https://www.freepik.com/free-photo/authentication-standing-physician-stylish-icons_1074183.htm’>Designed by Freepik</a>