9 zdravotných problémov, ktoré odhalia vaše chodidlá
Chodidlá sú komplikovanou časťou tela, ktorá dennodenne nesie obrovský náklad a znáša záťaž každého kroku. Chodidlo obsahuje 33 spojív, 100 šliach, svalov a väzov a nespočetne veľa nervov a krvných ciev, ktoré ho spájajú so srdcom, chrbticou a mozgom. Chodidlá sa musia vyrovnať s veľkou dávkou tlaku a dokážu nás informovať o našom celkovom zdraví. Ak viete správne čítať ich nápovedy, môžete odhaliť mnohé záhady vášho tela.
1. Kŕče
Svalové kŕče sú spôsobené dehydratáciou organizmu. Nedostatok vody spôsobuje, že svaly nedostanú potrebné množstvo kyslíka a dochádza k narušeniu rovnováhy elektrolytov či živín, ako sú najmä sodík, vápnik, draslík a horčík. Kŕče bývajú často spôsobené aj prílišnou záťažou či nedostatočným strečingom po cvičení. Svoju úlohu môže zohrať aj druh obuvi, najmä náhla zmena z plochých topánok na podpätkové.
2. Zväčšený palec
Lámka môže spôsobiť začervenanie palca, ktorý je potom horúci, opuchnutý a extrémne bolestivý. Lámka je najbežnejším zápalovým artritickým ochorením u mužov a zvyšuje aj riziko obličkových kameňov.
3. Studené chodidlá
Studené chodidlá môžu signalizovať množstvo problémov vrátane zlej cirkulácie, diabetu, hypotyreózy či anémie. Navyše ak chodidlá zmenia farbu, z červenej na bielu a následne modrú, môže to byť znakom Raynaudovej choroby, kedy dochádza k zužovaniu ciev v dôsledku prehnanej reakcie nervov na chlad.
4. Opuch chodidiel
Opuchnuté chodidlá môžu taktiež indikovať mnoho ochorení vrátane zlej cirkulácie a následnej zlej funkcie srdca, cievnej trombózy či krvnej zrazeniny, nahromadenej tekutiny a celulitídy. Začervenanie, teplo a zápal sú signálom infekcie, podliatiny a opuchy môžu znamenať výron či fraktúru.
5. Lyžičkovitý tvar nechtov na nohách
Vyduté nechty, koilonychia, je spojená najmä s výživovými nedostatkami a anémiou (deficitom železa). Anémia súvisí so slabou výživou, vnútorným krvácaním, zhubným nádorom či celiakiou. Pokiaľ máte odfarbené nechty na nohách a rany, ktoré sa nehoja, môže to signalizovať systémové ochorenie vyžadujúce lekárske ošetrenie. Môže sa jednať aj o genetickú chorobu, obehové problémy, autoimunitné ochorenie či svalovo-kostné ťažkosti.
6. Zafarbené nechty na nohách
Žltá farba nechotv (samozrejme ak sa nejedná o lak) môže znamenať tuberkulózu, žltačku spôsobenú problémami s pečeňou, zápal štítnej žľazy či sínusovú chorobu. Často je zažltnutie nechtov znakom ochorenia pľúc vedúceho k dýchacím ťažkostiam. Každé zafarbenie nechtov, pokiaľ sa nejedná o kozmetické skrášlenie, je potrebné konzultovať s lekárom.
7. Pichanie v chodidlách
Ak pociťujete časté pichanie a bodanie v oblasti chodidiel, môže sa jednať o cirkulačné problémy či poškodenie periférneho nervového systému, zaseknutý nerv či iné ochorenie. Tŕpnutie chodidiel je tiež znakom nervovej poruchy v rámci cukrovky a v extrémnych prípadoch aj sklerózy multiplex.
8. Bolesť prstových kĺbov
V prípade reumatoidnej artritídy dochádza k zápalu a opuchu kĺbov a poškodeniu kĺbneho tkaniva, čo spôsobuje zníženú pohyblivosť. Dochádza aj k deformitám prstov, ktoré môžu vyústiť do oslabenia kostí či fraktúr. Proti zápalu pomôže oddych, ľad a liečivá na báze ibuprofenu bez obsahu steroidov.
9. Pokles chodidla
Osoby trpiace poklesnutými chodidlami nedokážu zdvihnúť ich vrchnú časť, čo môže byť znakom svalového, neurologického či anatomického problému, ktoré môžu byť spôsobené nervovým zranením nohy či operáciou bedra.
Rôzne nervové či svalové poškodenie v oblasti krku či ramien môže spôsobiť, že postihnutá osoba akoby vliekla chodidlo počas chôdze alebo má nezvyčajnú chôdzu, pri ktorej sa snaží nadvihnúť stehno, aby umožnila chodidlu odlepiť sa od zeme. Takéto problémy bývajú spojené aj s obrnou či ochorením mozgu, miechy, mŕtvicou alebo sklerózou.