Obľúbené produkty

6 jogových póz vám dodá žiarivú pokožku, spevní telo, zlepší trávenie a omladí

Beautiful young woman working out indoors, doing yoga exercise with sports smartwatch, downward facing dog pose, adho mukha svanasana (surya, namaskar pose), full length, front view

Jogové pózy pre žiarivú pokožku

Všetci chceme mladistvú a žiarivú pokožku, a preto investujeme mnoho času a peňazí do krémov a procedúr. Ale čo ak existuje aj iné miesto, ako kozmetický salón, kde ju môžeme dosiahnuť? Je ním štúdio jogy.

Joga ponúka množstvo zdravotných benefitov a niektoré pózy (asány) dokážu zvýšiť krvný obeh a cirkuláciu, čo pomáha lepšiemu tráveniu a uvoľňovaniu stresu, ktoré zabraňujú predčasnému starnutiu organizmu. Nie je náhoda, že učitelia jogy a jej pravidelní praktizanti majú žiarivú pokožku. Pravidelným cvičením jogy si môžete zlepšiť stav pokožky mnohými spôsobmi. Pokojné pohyby, meditácia a dychové cvičenia (pranayama) redukujú stres, ktorý môže spôsobiť zápal v tele a negatívne ovplyvniť pleť. Pravidelným opakovaním jogových póz si zlepšíte trávenie (a s tým súvisiace vylučovanie toxínov), čím sa zvýši krvná cirkulácia a zlepší detoxikačný efekt tela.

Tvárová joga

Tvárová joga (tvárová asana) spevňuje vďaka špeciálnym pohybom tváre svalstvo tejto oblasti a dokonca aj svalstvo očí. Už ste určite počuli o tom, že ak svaly tváre neprecvičujeme, postupne ich strácame.

Najjednoduchšími technikami tvárovej jogy sú bozk a úsmev, čo znie a aj je veľmi zábavné.

Posaďte sa do pohodlnej stoličky a pery vyšpúľte do prehnaného bozku zvierajúc pritom oči a obočie. Potom sa usmejte tak široko, ako dokážete, oči zoširoka otvorte a obočia vytiahnite. Celý postup opakujte desaťkrát každý deň. Ideálne je cvičiť v miestnosti, kde vás nikto nevidí, aby ste pózy urobili dostatočne prehnane.

Hlboký predklon (Uttanasana)

 Táto póza je jemným druhom inverzie (inverzia znamená, že hlava sa nachádza nižšie ako srdce), pri ktorej nastáva obrátený efekt gravitácie a starnutia zvýšením krvného obehu do tváre. Čerstvá krv privedie do tváre kyslík a živiny bojujúce so zápalom a voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie.

Nemusíte sa dotknúť palcov na nohách, aby ste pocítili výhody tejto pózy. Začať môžete rozkročení na šírku bokov a s mierne pokrčenými kolenami, bude to oveľa pohodlnejšie. Nadýchnite sa s rukami na holenných kostiach, aby ste predĺžili chrbticu a počas výdychu uvoľnite hlavu a krk tak, aby padala smerom k zemi. Ruky môžete mať voľne visiace alebo si môžete zakliesniť palce do opačnej lakťovej jamky. Dýchajte zhlboka nosom, výdych postupne predlžujte. V pozícii zotrvajte 1 – 5 minút.

Twist v sede (Ardha Matsyendrasana)

 Pleť odráža všetky procesy prebiehajúce vo vnútri vášho tela, takže zdravý tráviaci systém je kľúčový aj pre jej dobrú kondíciu. Nedostatočné alebo zlé trávenie sa na nej určite prejaví. Joga dokáže ovplyvniť trávenie pomocou rotácie – twistu. Tá je výborná pre zdravie chrbtice a má detoxikačný efekt na vnútorné orgány.

Pohodlne sa posaďte a obe nohy natiahnite pred seba. Začnite na pravej strane zohnutím pravého kolena a položením chodidla pravej nohy na dlážku na vonkajšej strane ľavého stehna. Položte pravú ruku na zem poza kríže, nadýchnite sa a s výdychom sa otočte v oblasti brucha do pravej strany. Ľavý lakeť, predlaktie a ruka by sa mali dotknúť vonkajšej strany pravého stehna. Sústreďte sa na svoj pupok a z tejto oblasti sa otočte tak, aby ste cítili aktivitu v bruchu, nie len rukách. Pozrite sa za pravým ramenom, ak vám to krk dovolí a držte 10 – 20 dychov. Uvoľnite a zopakujte na opačnú stranu.

Po cvičení vždy vypite veľa vody, ktorá podporí detoxikačný proces a je tiež kľúčom k zdravej pokožke.

Zľavy a výhodné balíčky TU

Nohy na stenu, fontána (Viparita Karani)

Nohy vyložené na stene pomáhajú zdravým žilám, jemne napnú bedrá a kolenné šľachy a majú ukľudňujúci účinok na celý nervový systém. Preto je táto póza veľmi osviežujúca. Jej názov pochádza zo slov viparita – otočený a karani – akcia. Obrátený krvný tok v tele zvýši cirkuláciu, uvoľní stres a dodá vám svieži pocit.

Ľahnite si chrbtom na zem, nohy vyložte na stenu a zadok majte čo najbližšie k stene. Akonáhle sa budete cítiť pohodlne, uvedomte si svoj dych a relaxujte, vnímajte tok krvi vo svojom tele. V póze zotrvajte 5 až 10 minút.

Stojka na hlave (Sirsasana)

Stojka na hlave je považovaná za kráľovnú medzi asánami a za účelom zabezpečenia zdravia a žiarivosti pokožky sa cvičí už stáročia. Je druhom inverzie a pôsobí ako facelift na vaše telo, pretože do neho vháňa čerstvú krv a kyslík, tvár nevynímajúc. Cvičte ju však len za prítomnosti lektora alebo ak s ňou máte skúsenosti. Ak si nie ste istí, cvičte radšej nohy na stene, čo je jej jemnejšia verzia.

Začnite na kolenách v strede podložky (ak ste nováčik, majte za sebou pre istotu stenu). Prsty prepleťte a predlaktia položte na podložku, približne pol metra od kolien. Lakte majte vo vzdialenosti ramien a malíčky rovné. Vrch hlavy položte na podložku a usaďte ju do rúk, aby ste necítili kompresiu v krku. Pomaly zohýbajte prsty na nohách a začnite vystierať nohy, prejdite nimi smerom k lakťom. Ak už sa nemôžete priblížiť, zohnite jedno koleno smerom k hrudi, pomaly nohu vystrite smerom k oblohe. Zotrvajte po dobu 10 nádychov.

Meditácia

Meditovaním dvakrát denne dosiahnete skutočné zázraky nie len na vašej tvári, ale aj v celom tele. Dlhodobí meditujúci žiaria! Je mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu začať, nájdete ich aj v obchodoch s aplikáciami vo vašom mobile či počítači.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 452