Obľúbené produkty

5 otázok ktoré sa treba spýtať svojho lekára ak ste po 40-ke

Ste žena po 40-ke a robíte všetko pre svoje zdravie a vitalitu? V snahe o zabezpečenie zdravia by ste mali vedieť nie len to, čo robiť, ale aj to, čo sa pýtať. Týchto 5 otázok treba položiť svojmu lekárovi, aby ste odhalili a najmä predišli závažným ochoreniam spojeným so starnutím.

40 je z hľadiska zdravia ženy magickým číslom. Vaša kariéra, priateľstvá a vzťahy v tomto veku pravdepodobne prekvitajú. Žiaľ so 40-kou sa spája aj vyššia pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy či nesprávnej funkcie štítnej žľazy.

Podľa výskumu Americkej zdravotníckej asociácie až 23% žien nad 40 rokov po srdcovom infarkte zomiera do 1 roka (u mužov je to 18%).

Mnohé ochorenia súvisiace so starnutím sa stali bežnými – sú spôsobené najmä nezdravými návykmi ako fajčenie či nesprávne stravovanie. Práve tieto sa začínajú prejavovať po 40. roku a môžu výrazne znížiť kvalitu života človeka. Čas späť nevrátite, ochoreniam však môžete predísť správnou prevenciou a skorou diagnostikou. K tomu vám pomôže nasledovných 5 otázok, ktoré by ste sa lekára mali pri každej návšteve pýtať. Zoradené sú podľa dôležitosti, číslo 1 je najpodstatnejšie:

Mohlo by vás zaujímať: Príčiny a liečba hyperpigmentácie pokožky

Aké potravinové doplnky by som mala užívať?

Ženy po 40-ke by mali zvýšiť príjem potravinových doplnkov, aby zabránili nedostatku dôležitých látok, ako je napríklad vitamín D. Telo potrebuje vitamín D, aby mohlo správne absorbovať vápnik a ochrániť sa tak pred rednutím kostí a následnou možnou osteoporózou. Ak máte tmavšiu pokožku, pravidelne používate opaľovací prípravok s vysokým ochranným faktorom či žijete v krajine s chladnejším počasím, ste na úbytok vitamínu D náchylnejšie. Aby ste získali dostatok tohto vitamínu zo slnka, je potrebné sa vystaviť slnečným lúčom aspoň na 15 – 20 minút denne. Nie vždy je to však možné.

Ochrana pred rednutím kostí

 • Ženy po 40-ke by mali absolvovať jednoduchý krvný test, ktorý odhalí nedostatok vitamínu D. Mali by cvičiť spevňujúce cviky, prestať fajčiť a užívať vhodný výživový doplnok.
 • Ženy vo veku 65 rokov a viac by mali absolvovať sken hustoty kostí. Tie, ktoré fajčia, majú genetickú predispozíciu na osteoporózu či užívajú steroidy by tento test mali absolvovať skôr. Ak sú výsledky pod bežnými hodnotami, mali by ste užívať vitamín D a vápnik, absolvovať sken bedrových kĺbov a pravidelne cvičiť špeciálne cviky.

Výživové doplnky pre ženy po 40-ke:

 • Vitamín D
 • Vápnik, horčík
 • Multivitamíny
 • Omega-3

Prečo priberám?

Mnoho žien po 40-ke si musí strážiť hmotnosť a príjem potravy viac, ako predtým. Metabolizmus je pomalší, hladina estrogénu nižšia a svalová hmota menšia. Prírastok váhy môže signalizovať aj nedostatočnú funkciu štítnej žľazy – hypotyreózu. Jej ďalšími príznakmi môže byť suchá pokožka, únava a intolerancia na chlad.

Pri správnej funkcii štítnej žľazy ju hypothalamus a hypofýza aktivujú, aby uvoľnila hormóny. Pri hypotyreóze mozog nedostáva spätnú väzbu zo štítnej zľazy a snaži sa ju aktivovať, čím sa žľaza zväčšuje a vytvára tzv. strumu. Tá sa prejavuje pocitom zväčšeného krku. Toto ochorenie lekár zistí jednoduchým krvným testom.

Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa vrások na čele a medzi obočím bez botoxu

Je moje srdce zdravé?

Srdcové ochorenia môžu mať genetickú príčinu, často sú však spôsobené nezdravým stravovaním, nedostatočným pohybom či fajčením. Spôsobujú úmrtie ženám po 40-ke, 50-ke či 60-ke.

Najčastejšie bývajú dôsledkom vysokého krvného tlaku. V lekárni si môžete kúpiť tlakomer, ktorý vám dokonca zmeria hladinu cholesterolu a krvného cukru. Ak fajčíte a chcete prestať, vyhľadajte pomoc lekára. Úspešnosť pri lekárskej starostlivosti býva 50%, ak skúšate prestať sami je to len 5%.

Potrebujem ešte užívať antikoncepciu?

Posledné štúdie ukazujú, že neplánované tehotenstvo je bežnejšie u žien po 40-ke ako u mladistvých. Neplatí pritom mýtus, že po 40-ke ste príliš stará, aby ste mohli otehotnieť.

Antikoncepcia po 40-ke

 • Pokiaľ sa ešte nenachádzate v období menopauzy, je potrebné užívať antikoncepciu. A to aj v prípade, ak ste boli v minulosti neplodná.
 • Ak nefajčíte a netrpíte inými rizikovými faktormi, môžete na radu lekára užívať vhodné antikoncepčné tabletky. Môžu vám priniesť aj iné benefity, ako zmiernenie peri-klimakterických, post-menštruačných a fibroidných symptómov.

Mohlo by vás zaujímať: 16 znamení že máte nízku hladinu estrogénu

Je to menopauza?

Ženy po 40-ke by mali vedieť spoznať príznaky menopauzy. Menopauzu môžeme definovať ako obdobie, kedy 12 po sebe idúcich mesiacov nemáme menštruáciu (s vylúčením iných príčin ako tehotenstvo či ochorenie).

Priemerný vek ženy, kedy vstupuje do obdobia menopauzy, je 51 rokov, pričom po dobu 2 – 10 rokov môže mať naďalej menštruáciu s niektorými klimakterickými symptómami.

 • vynechanie periódy,
 • návaly tepla,
 • nočné potenie,
 • vaginálna suchosť,
 • zábudlivosť,
 • nízke libido
 • a striedanie nálad,
 • často prehliadaným symptómom sú aj poruchy spánku.

Dôležité!

Pravidelný pohyb, strava bohatá na bielkoviny, zdravé tuky, zeleninu a dostatok hydratácie. V tomto veku sa už uvoľnujú kontúry tváre a krku, preto začnite cvičiť aspoň základné cviky tvárovej gymnastiky. Začnite mojim DVD. kde nájdete základné ale účinné cvičenia. Neskôr prejdite na náročnejšie prvky z knihy 20 dní knovej krajšej JA.

Cvičením tvárovej gymnastiky predídete strate objemu v tvári, spevníte kontúry tváre a krku, eliminujete vrásky a opuchy, zlepšíte lymfatický obeh. 

Mohlo by vás zaujímať

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 451